EMEA Masters 2024 Spring Schedule, Standings and How to Watch

| Tags: | Author
EMEA Masters 2024 Spring Schedule, Standings and How to Watch

The second biggest League of Legends tournament in Europe has started, so here’s the EMEA Masters 2024 Spring schedule and everything you need to know about the international Tier 2 event.

Even though the LEC and the other big leagues are on a break, fans don’t have to spend their days without professional League of Legends. The EMEA Masters – the tournament which is the culmination of all the EMEA Regional Leagues, the “second division” of European League of Legends – kicked off on April 15th. The 28 teams from various national leagues battle it out until April 28th to decide who will be the best ERL team, and to shine some light on up-and-coming rookies for LEC (and potentially LCS) teams to pick up! Here’s everything you need to know about the EMEA Masters 2024 Spring.

EMEA Masters 2024 Spring Format

The Spring EMEA Masters will be played on Patch 14.7 with the reworked Skarner disabled, and consists of 2 phases: the Play-Ins and the Main Event. In the Play-Ins, 16 teams participate, made up of the best teams of smaller ERL’s and the 3rd seeds of the main ones such as the French LFL and the Turkish TCL. The teams are drawn into 4 Double Round Robin groups and duke it out in Best of 1 matches. The top 2 teams advance to the Knockout Stage of the Play-Ins, with the 1st placed teams of each group facing off against the 2nd place team of another group in Bo3 Knockout matches. The winners of these bouts proceed to the Main Event.

In the Main Event, the 4 best Play-In squads join the 12 best teams of the bigger ERL’s like the aforementioned LFL and TCL, but also the German Prime League and the Spanish SuperLiga. The 16 total teams are drawn into 4 groups again, but this time, seeding counts and one region can only have one team in each group. The matches for the Group Stage are once again Bo1’s with a Double Round Robin format, meaning that all teams meet twice. The 2 best teams of each group then advance to the Knockout Stage.

The last hurdle of EMEA Masters is an 8 team single elimination bracket with Bo5 series, and at the end of it, only 1 team can reign supreme. This all happens in just 10 days, which is insane in it’s own right.

EMEA Masters 2024 Spring How to Watch

You can follow the action of the best new players on the official EMEA Masters Twitch and YouTube channels, as well as lolesports.com, where you can find broadcasts in several different languages such as German, Spanish, French and even Arabic and Hungarian!

EMEA Masters 2024 Spring

EMEA Masters 2024 Spring Participants

  • LFL (France)
    • Karmine Corp Blue
    • Team BDS Academy
    • Gentle Mates
  • TCL (Turkey)
    • Papara SuperMassive
    • Beskitas Esports
    • BoostGate Esports
  • Prime League (Germany)
    • Eintracht Spandau
    • SK Gaming Prime
  • SuperLiga (Spain)
    • Los Heretics
    • Guasones
  • Ultraliga (Poland and Baltics)
    • Zero Tenacity
    • Orbit Anonymo Esports
  • NLC (UK and Nordics)
    • Lionscreed
    • Ruddy Esports
  • LIT (Italy)
    • Dsyre Esports
    • Macko Esports
  • Arabian League (Middle East and North Africa)
    • Nigma Galaxy
    • Geekay Esports
  • GLL (Greece and Cyprus)
    • Team Phantasma
    • Anorthosis Famagusta Esports
  • LPLOL (Portugal)
    • EGN Esports
    • GTZ Esports
  • Hitpoint Masters (Czechia and Slovakia)
    • Entropiq
    • GLORE
  • EBL (Balkans)
    • BeFive
    • SPIKE Syndicate
  • Elite Series (Benelux)
    • KRC Genk Esports
    • A One Man Army
MORE FROM ESTNN
PSG Talon vs G2 Esports MSI 2024 Bracket Stage Recap

EMEA Masters 2024 Spring Standings

Play-Ins

  • Group Stage
    • Group A
      • Nigma Galaxy 5 – 1
      • SPIKE Syndicate 4 – 2
      • Anorthosis Famagusta 2 – 4
      • Ruddy Esports 1 – 5
    • Group B
      • Macko Esports 5 – 1
      • Entropiq 4 – 2
      • A One Man Army 2 – 4
      • BeFive 1 – 5
    • Group C
      • BoostGate Esports 5 – 1
      • Team Phantasma 3 – 3
      • GTZ Esports 3 – 3
      • KRC Genk Esports 1 – 5
    • Group D
      • Gentle Mates 5 – 1
      • Geekay Esports 4 – 2
      • GLORE 3 – 3
      • EGN Esports 0 – 6
    • Knockout Stage
      • Nigma Galaxy, Geekay Esports, Gentle Mates and BoostGate Esports qualified for the main event.

Main Event

  • Group Stage
    • Group A
      • Geekay Esports 3 – 0
      • Beskitas Esports 2 – 1
      • Los Heretics 1 – 2
      • Zero Tenacity 0 – 3
    • Group B
      • Karmine Corp Blue 2 – 1
      • SK Gaming Prime 2 – 1
      • BoostGate Esports 1 – 2
      • Dsyre Esports 1 – 2
    • Group C
      • Nigma Galayy 2 – 1
      • Team BDS Academy 2 – 1
      • Guasones 1 – 2
      • Papara SuperMassive 1 – 2
    • Group D
      • Eintracht Spandau 3 – 0
      • Orbit Anonymo Esports 1 – 2
      • Lionscreed 1 – 2
      • Gentle Mates 1 – 2
    • Knockout Stage
      • TBD

EMEA Masters 2024 Spring Schedule

EMEA Masters 2024 Spring

Play-Ins

  • Day 1 – April 15th
    • 17:00 Ruddy Esports 0 – 1 Nigma Galaxy
    • 17:00 Macko Esports 1 – 0 BeFive
    • 17:00 Team Phantasma 1 – 0 KRC Genk Esports
    • 17:00 EGN Esports 0 – 1 Geekay Esports
    • 18:00 Anorthosis Famagusta Esports 1 – 0 SPIKE Syndicate
    • 18:00 Entropiq 1 – 0 A One Man Army
    • 18:00 BoostGate Esports 1 – 0 GTZ Esports
    • 18:00 Gentle Mates 1 – 0 GLORE
    • 19:00 Nigma Galaxy 1 – 0 Anorthosis Famagusta Esports
    • 19:00 A One Man Army 0 – 1 Macko Esports
    • 19:00 KRC Genk Esports 1 – 0 BoostGate Esports
    • 19:00 GLORE 1 – 0 EGN Esports
    • 20:00 SPIKE Syndicate 1 – 0 Ruddy Esports
    • 20:00 BeFive 1 – 0 Entropiq
    • 20:00 Team Phantasma 0 – 1 GTZ Esports
    • 20:00 Geekay Esports 1 – 0 Gentle Mates
    • 21:00 Ruddy Esports 1 – 0 Anorthosis Famagusta Esports
    • 21:00 A One Man Army 1 – 0 BeFive
    • 21:00 GTZ Esports 1 – 0 KRC Genk Esports
    • 21:00 GLORE 1 – 0 Geekay Esports
    • 22:00 SPIKE Syndicate 1 – 0 Nigma Galaxy
    • 22:00 Macko Esports 0 – 1 Entropiq
    • 22:00 BoostGate Esports 1 – 0 Team Phantasma
    • 22:00 EGN Esports 0 – 1 Gentle Mates
  • Day 2 – April 16th
    • 17:00 Nigma Galaxy 1 – 0 Ruddy Esports
    • 17:00 A One Man Army 1 – 0 BeFive
    • 17:00 GTZ Esports 1 – 0 KRC Genk Esports
    • 17:00 GLORE 0 – 1 Geekay Esports
    • 18:00 SPIKE Syndicate 1 – 0 Anorthosis Famagusta Esports
    • 18:00 Entropiq 0 – 1 Macko Esports
    • 18:00 Team Phantasma 0 – 1 BoostGate Esports
    • 18:00 EGN Esports 0 – 1 Gentle Mates
    • 19:00 SPIKE Syndicate 1 – 0 Ruddy Esports
    • 19:00 BeFive 0 – 1 Entropiq
    • 19:00 GTZ Esports 0 – 1 Team Phantasma
    • 19:00 Geekay Esports 0 – 1 Gentle Mates
    • 20:00 Anorthosis Famagusta Esports 0 – 1 Nigma Galaxy
    • 20:00 A One Man Army 0 – 1 Macko Esports
    • 20:00 KRC Genk Esports 0 – 1 BoostGate Esports
    • 20:00 GLORE 1 – 0 EGN Esports
    • 21:00 SPIKE Syndicate 0 – 1 Nigma Galaxy
    • 21:00 BeFive 0 – 1 Macko Esports
    • 21:00 KRC Genk Esports 0 – 1 Team Phantasma
    • 21:00 Geekay Esports 1 – 0 EGN Esports
    • 22:00 Anorthosis Famagusta Esports 1 – 0 Ruddy Esports
    • 22:00 A One Man Army 0 – 1 Entorpiq
    • 22:00 GTZ Esports 0 – 1 BoostGate Esports
    • 22:00 GLORE 0 – 1 Gentle Mates
    • 23:00 Team Phantasma 1 – 0 GTZ Esports TIEBREAKER
  • Knockout Stage – April 17th
    • 17:00 Nigma Galaxy 2 – 0 Team Phantasma
    • 17:00 Macko Esports 0 – 2 Geekay Esports
    • 20:00 Gentle Mates 2 – 1 Entropiq
    • 20:00 BoostGate Esports 2 – 1 SPIKE Syndicate
MORE FROM ESTNN
Top Esports vs G2 Esports MSI 2024 Bracket Stage Recap

Main Event

  • Day 1 – April 19th
    • 17:00 Geekay Esports 1 – 0 Zero Tenacity
    • 17:00 Dsyre Esports 1 – 0 SK Gaming Prime
    • 17:00 Papara SuperMassive 0 – 1 Nigma Galaxy
    • 17:00 Eintracht Spandau 1 – 0 Orbit Anonymo Esports
    • 18:00 Beskitas Esports 1 – 0 Los Heretics
    • 18:00 Karmine Corp Blue 1 – 0 BoostGate Esports
    • 18:00 Team BDS Academy 1 – 0 Guasones
    • 18:00 Lionscreed 1 – 0 Gentle Mates
    • 19:00 Zero Tenacity 0 – 1 Beskitas Esports
    • 19:00 SK Gaming Prime 1 – 0 Karmine Corp Blue
    • 19:00 Team BDS Academy 1 – 0 Papara SuperMassive
    • 19:00 Lionscreed 0 – 1 Orbit Anonymo Esports
    • 20:00 Los Heretics 0 – 1 Geekay Esports
    • 20:00 BoostGate Esports 1 – 0 Dsyre Esports
    • 20:00 Guasones 1 – 0 Nigma Galaxy
    • 20:00 Gentle Mates 0 – 1 Eintracht Spandau
    • 21:00 Geekay Esports 1 – 0 Beskitas Esports
    • 21:00 Dsyre Esports 0 – 1 Karmine Corp Blue
    • 21:00 Papara SuperMassive 1 – 0 Guasones
    • 21:00 Eintracht Spandau 1 – 0 Lionscreed
    • 22:00 Los Heretics 1 – 0 Zero Tenacity
    • 22:00 BoostGate Esports 0 – 1 SK Gaming Prime
    • 22:00 Nigma Galaxy 1 – 0 Team BDS Academy
    • 22:00 Orbit Anonymo Esports 0 – 1 Gentle Mates
  • Day 2 – April 20th
    • 17:00 Geekay Esports – Zero Tenacity
    • 17:00 SK Gaming Prime – Dsyre Esports
    • 17:00 Guasones – Team BDS Academy
    • 17:00 Gentle Mates – Lionscreed
    • 18:00 Beskitas Esports – Los Heretics
    • 18:00 BoostGate Esports – Karmine Corp Blue
    • 18:00 Nigma Galaxy – Papara SuperMassive
    • 18:00 Orbit Anonymo Esports – Eintracht Spandau
    • 19:00 Geekay Esports – Los Heretics
    • 19:00 BoostGate Esports – Dsyre Esports
    • 19:00 Team BDS Academy – Papara SuperMassive
    • 19:00 Orbit Anonymo Esports – Lionscreed
    • 20:00 Beskitas Esports – Zero Tenacity
    • 20:00 SK Gaming Prime – Karmine Corp Blue
    • 20:00 Nigma Galaxy – Guasones
    • 20:00 Gentle Mates – Eintracht Spandau
    • 21:00 Zero Tenacity – Los Heretics
    • 21:00 BoostGate Esports – SK Gaming Prime
    • 21:00 Nigma Galaxy – Team BDS Academy
    • 21:00 Gentle Mates – Orbit Anonymo Esports
    • 22:00 Geekay Esports – Beskitas Esports
    • 22:00 Dsyre Esports – Karmine Corp Blue
    • 22:00 Guasones – Papara SuperMassive
    • 22:00 Lionscreed – Eintracht Spandau
  • Quarterfinals – April 22nd
    • 17:00 TBD vs TBD
    • 17:00 TBD vs TBD
  • Quarterfinals – April 23rd
    • 17:00 TBD vs TBD
    • 17:00 TBD vs TBD
  • Semifinals – April 25th
    • 17:00 TBD vs TBD
  • Semifinals – April 26th
    • 17:00 TBD vs TBD
  • Finals – April 28th
    • 17:00 TBD vs TBD

Hop in on the action of the 2024 Spring EMEA Masters on almost all days until the 28th of April. Don’t forget to check back to see the latest developments in the highest level of EMEA play under the LEC if you missed a match!

EMEA Masters 2024 Spring Schedule, Standings and How to Watch
Bence Loksa
Bence "Atreus" Loksa is a freelance journalist and League of Legends shoutcaster, covering all things esports and gaming, also yelling loudly at big plays happening on the Summoner's Rift. While his main focus is Riot Games' hit MOBA, he also dabbles in Call of Duty, VALORANT, and as of recent, the tabletop wargame Warhammer 40,000 - where he looks to make some grudges with his Leagues of Votann army.