EMEA Masters 2023 Summer: Schedule, Standings and How to Watch

| Tags: | Author
EMEA Masters 2023 Summer: Schedule, Standings and How to Watch

EMEA Masters 2023 Summer is here with the best teams of the ERL’s – but where and when can fans watch their favourite regional teams?

EMEA Masters 2023 Summer Play-Ins have started on August 14 with some of the best EMEA teams duking it out in order to make it to the Main Event – but out of the 16 Play-In teams, only 4 can join the 12 teams that have already qualified for the second half of the second EM of 2023.

These four weeks are some of the most exciting time for EMEA League of Legends fans outside of the LEC, MSI and Worlds, as you can watch some rising talent and some hardened veterans fight for the title of the best ERL team, which is just a step above the LEC. But how, when, and where can viewers enjoy the 2023 Summer EMEA Masters?

EMEA Masters 2023 Summer: All the participating teams

After the Summer ERL’s, the best teams qualified for the EMEA Masters. These are the squads we can root for with their respective Leagues:

  • The French LFL:
    • Karmine Corp
    • BK ROG Esports
    • Team GO (Play-Ins)
  • The Turkish TCL:
    • DenizBank Istanbul Wildcats
    • NASR eSports Turkey
    • FUT Esports (Play-Ins)
  • The Spanish LVP SuperLiga:
    • Movistar Riders
    • BISONS ECLUB
  • The German, Austrian and Swiss Prime League:
    • SK Gaming Prime
    • Unicorns of Love Sexy Edition
  • The Polish and Baltic Ultraliga:
    • Orbit Anonymo Esports
    • AliorBank Team
  • The British and Nordic NLC:
    • Nativz
    • NORD Esports (Play-Ins)
  • The Italian PG Nationals:
    • Macko Esports
    • Dsyre Esports (Play-Ins)

The teams below have qualified for the Play-Ins and have to play extra matches to qualify for the Main Event:

  • The Balkan EBL:
    • Diamant Esports
    • Partizan Esports
  • The Portuguese LPLOL:
    • GTZ Esports
    • White Dragons
  • The Greek GLL:
    • Anorthosis Famagusta Esports
    • WLGaming Esports
  • The Benelux Elite Series:
    • Team 7AM
    • KRC Genk Esports
  • The Czech and Slovak Hitpoint Masters:
    • Entropiq
    • BRUTE
  • The MENA Arabian League:
    • Anubis Gaming
    • Nigma Galaxy

Next, let’s take a look at how these teams will fight against each other to determine who is the best among the ERL squads!

EMEA Masters 2023 Summer

EMEA Masters 2023 Summer Format

The EMEA Masters 2023 Summer is divided into two stages: the Play-In and the Main Event.

  • 16 teams qualified for the Play-Ins from the various ERL’s such as the French LFL, the Spanish SupeLiga, the German Prime League and the Arabian League.
    • These 16 teams have been divided into four 4-team Groups, where they play a Double Round Robin format, meaning that each team plays every other team twice in Best-of-One matches,
    • After the Play-In Group Stage, the top two teams of each group proceeds to the Knockout Stage
    • In the Play-In Knockout Stage, the eight teams clash against each other in Best-of-Three matches, with the winners advancing to the Main Stage, joining the 12 teams that are already in, growing the competition to 16.
  • The 12+4 teams will fight on in the Main Stage:
    • The 16 participants are drawn into four 4-team groups again depending on seeding:
      • Pool 1: Istanbul Wildcats, Karmine Corp, SK Gaming Prime and Movistar Riders
      • Pool 2: Nativz, Orbit Anonymo Esports, NASR Turkey and BK ROG Esports
      • Pool 3: BISONS ECLUB, UOLSE, AliorBank Team and Macko Esports,
      • Pool 4: The four teams qualifying from the Play-Ins
    • The 16 teams will play against each other in a Double Round Robin format in Best-of-One Matches, just like in the Play-In Stage, and the two best teams will proceed to the Knockout Stage of the Main Event
    • In the Knockout Stage, the 8 teams will face each other in a single elimination bracket, with the 1st placed teams playing against the 2nd placed teams of other groups. All matches are Best-of-Five, and at the end of the Knockout Stage, only the best team remains standing!
MORE FROM ESTNN
Gen.G VS Bilibili Gaming MSI 2024 Grand Final - Winner Takes all

EMEA Masters 2023 Summer: How to Watch

The 4 weeks of the EMEA Masters will be broadcasted on various different channels in multiple languages:

  • For the Play-Ins, the English streams will be provided by EUniverse and ESLOL, but if you want to watch the EMEA Masters in a different language, you can find French, Turkish, Polish, Italian, Czech, Portuguese, Greek, Serbian, Arabian and even Hungarian Broadcasts here!
  • The Main Event will also have some national coverage in almost all the languages of the participating teams (and some who don’t have teams or players in the EMEA Masters 2023 Summer), but you want to keep your eyes on the official EMEA Masters Twitch channel, where all of the matches will have official coverage with your best EMEA and ERL talent!

EMEA Masters 2023 Summer

EMEA Masters 2023 Summer Schedule and Results:

  • Play-Ins:
    • Day 1, August 14:
      • 17:00:
        • GTZ Esports 1-0 NORD Esports
        • Nigma Galaxy 1-0 Dysre Esports
        • Team 7AM 1-0 White Dragons
        • BRUTE 0-1 Team GO
      • 18:00:
        • KRC Genk Esports 1-0 WLGaming Esports
        • Partizan Esports 1-0 Anorthosis Famagusta Esports
        • FUT Esports 1-0 Entropiq
        • Anubis Esports 1-0 Diamant Esports
      • 19:00:
        • NORD Esports 1-0 KRC Genk Esports
        • Anorthosis Famagusta 1-0 Nigma Galaxy
        • White Dragons 0-1 FUT Esports
        • Diamant Esports 1-0 BRUTE
      • 20:00:
        • WLGaming Esports 1-0 GTZ Esports
        • Dysre Esports 1-0 Partizan Esports
        • Entropiq 1-0 Team 7AM
        • Team GO 1-0 Anubis Esports
      • 21:00:
        • GTZ Esports 1-0 KRC Genk Esports
        • Anorthosis Famagusta 1-0 Dysre Esports
        • Team 7AM 0-1 FUT Esports
        • Diamant Esports 0-1 Team GO
      • 22:00:
        • WLGaming Esports 0-1 NORD Esports
        • Nigma Galaxy 1-0 Partizan Esports
        • White Dragons 0-1 Entropiq
        • BRUTE 0-1 Anubis Esports
    • Day 2, August 15:
      • 17:00:
        • NORD Esports – GTZ Esports
        • Dysre Esports – Anorthosis Famagusta Esports
        • FUT Esports – Team 7AM
        • Team GO – Diamant Esports
      • 18:00:
        • WLGaming Esports – KRC Genk Esports
        • Partizan Esports – Nigma Galaxy
        • Entropiq – White Dragons
        • Anubis Esports – BRUTE
      • 19:00:
        • GTZ Esports – WLGaming Esports
        • Partizan Esports – Dysre Esports
        • Team 7AM – Entropiq
        • Anubis Esports – Team GO
      • 20:00:
        • KRC Genk Esports – NORD Esports
        • Nigma Galaxy – Anorthosis Famagusta Esports
        • FUT Esports – White Dragons
        • BRUTE – Diamant Esports
      • 21:00:
        • NORD Esports – WLGaming Esports
        • Dysre Esports – Nigma Galaxy
        • White Dragons – Team 7AM
        • Team GO – BRUTE
      • 22:00:
        • KRC Genk Esports – GTZ Bulls
        • Anorthosis Famagusta Esports – Partizan Esports
        • Entropiq – FUT Esports
        • Diamant Esports – Anubis Esports
    • Day 3, August 17 – Play-In Knockout Stage:
      • 17:00:
        • GTZ Esports – Entropiq
        • Team GO – WLGaming Esports
      • 20:00:
        • Anorthosis Famagusta Esports – Anubis Esports
        • FUT Esports – Dsyre Esports
  • Main Stage:
    • Day 1, August 21:
      • 17:00:
        • Orbit Anonymo Esports – Istanbul Wildcats
        • Macko Esports – Karmine Corp
      • 18:00:
        • BISONS Eclub – GTZ Esports
        • Nativz – Anorthosis Famagusta Esports
      • 19:00:
        • Orbit Anonymo Esports – GTZ Esports
        • Macko Esports – Nativz
      • 20:00:
        • BISONS Eclub – Istanbul Wildcats
        • Karmine Corp – Anorthosis Famagusta Esports
      • 21:00:
        • Istanbul Wildcats – GTZ Esports
        • Nativz – Karmine Corp
      • 22:00:
        • BISONS Eclub – Orbit Anonymo Esports
        • Macko Esports – Anorthosis Famagusta Esports
    • Day 2, August 22:
      • 17:00:
        • Alior Bank Team – Dsyre Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – Team GO
      • 18:00:
        • BK ROG Esports – SK Gaming Prime
        • NASr Esports – Movistar Riders
      • 19:00:
        • Alior Bank Team – BK ROG Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – NASr Esports
      • 20:00:
        • SK Gaming Prime – Dsyre Esports
        • Movistar Riders – Team GO
      • 21:00:
        • Alior Bank Team – SK Gaming Prime
        • NASr Esports – Team GO
      • 22:00:
        • BK ROG Esports – Dsyre Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – Movistar Riders
    • Day 3, August 23:
      • 17:00:
        • BISONS Eclub – GTZ Esports
        • Macko Esports – Karmine Corp
      • 18:00:
        • Orbit Anonymo Esports – Istanbul Wildcats
        • Nativz – Anorthosis Famagusta Esports
      • 19:00:
        • Orbit Anonymo Esports – GTZ Esports
        • Karmine Corp – Anorthosis Famagusta Esports
      • 20:00:
        • BISONS Eclub – Istanbul Wildcats
        • Macko Esports – Nativz
      • 21:00:
        • BISONS Eclub – Orbit Anonymo Esports
        • Macko Esports – Anorthosis Famagusta Esports
      • 22:00:
        • Istanbul Wildcats – GTZ Esports
        • Nativz – Karmine Corp
      • 23:00 (Tiebreakers):
        • Karmine Corp – Nativz
    • Day 4, August 24:
      • 17:00:
        • BK ROG Esports – SK Gaming Prime
        • NASr Esports – Movistar Riders
      • 18:00:
        • Alior Bank Team – Dsyre Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – Team GO
      • 19:00:
        • Alior Bank Team – BK ROG Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – NASr Esports
      • 20:00:
        • SK Gaming Prime – Dsyre Esports
        • Movistar Riders – Team GO
      • 21:00:
        • BK ROG Esports – Dsyre Esports
        • Unicorns of Love Sexy Edition – Movistar Riders
      • 22:00:
        • Alior Bank Team – SK Gaming Prime
        • NASr Esports – Team GO
      • 23:00 (Tiebreakers):
        • BK ROG Esports – SK Gaming Prime
  • Quarterfinals:
    • August 28, 17:00:
      • BK ROG Esports – Movistar Riders
      • Macko Esports – GTZ Esports
    • August 29, 17:00
      • Team GO – SK Gaming Prime
      • Istanbul Wildcats – Karmine Corp
  • Semifinals:
    • August 31, 17:00:
      • Movistar Riders – Macko Esports
    • September 1, 17:00:
      • Team GO – Karmine Corp
  • Finals:
    • September 8, 17:00
      • Karmine Corp – Movistar Riders
MORE FROM ESTNN
T1 vs BLG MSI 2024 Lower Bracket Final Recap - China's Last Hope

And after four weeks of action-packed League of Legends, we’ll have the best team of the ERL’s – whose players can expect some LEC offers. After the EMEA Masters end, the LEC Season Finals will hold it’s final match, just a month before Worlds – it’s truly a great time to be a League of Legends fan!

This article will be updated after the EMEA Masters matches conclude.

 

EMEA Masters 2023 Summer: Schedule, Standings and How to Watch
Bence Loksa
Bence "Atreus" Loksa is a freelance journalist and League of Legends shoutcaster, covering all things esports and gaming, also yelling loudly at big plays happening on the Summoner's Rift. While his main focus is Riot Games' hit MOBA, he also dabbles in Call of Duty, VALORANT, and as of recent, the tabletop wargame Warhammer 40,000 - where he looks to make some grudges with his Leagues of Votann army.