Matt Pryor
Matt Pryor
Matt är en examen från södra New Hampshire University. Han uppskattar alla esports-titlar men fokuserar främst på Fortnite och Call of Duty. Matt analyserar kontinuerligt spelet och spelar själva spelen för att bättre förstå beslut i spelet av de bästa spelarna i världen.

Esports Awards 2021: Alla nominerade och vinnare

Esports utmärkelsens logotyp, en stiliserad silver och vit version av prispokalen, visas mot en svart bakgrund tillsammans med orden "2021 Winners" och "Esports Awards" i vitt
Dela på twitter
Tweeta
Dela på facebook
Dela
Resurs på Reddit
reddit
Dela på e-post
E-post

Se vem som triumferade vid 2021 års Esports Awards.


Det sjätte årliga Esports Awards avslutades tidigare i kväll efter att panelen korat svindlande 34 vinnare. Kategorierna sträckte sig från Årets spelare till Årets lag och allt däremellan. Några tidigare vinnare som G2 Esports-ägaren Carlos "Ocelote" Rodriguez såg ut att försvara sin krona som Årets personlighet medan Twitch-streamern Nick "NICKMERCS" Kolcheff sökte sin andra raka nick av Årets Streamer.

Idag har ESTNN de fullständiga resultaten från Esports Awards 2021. Låt oss ta en titt på vem som vann i varje kategori.

Vinnare av livstidsprestationer

  • David "Walshy" Walsh
  • Adam Apicella
  • Stephanie "MissHarvey" Harvey
  • Amy Brady
  • Amber Dalton
  • Michal "Carmac" Blichar
  • Justin "Jwonggg" Wong

Årets esportspel

Årets Esports-spel

  • League of Legends
  • Vinnare: VÄRDERING
  • Fri eld
  • CS: GO
  • Call of Duty
  • Rocket League
  • Rainbow Six Siege
  • Dota 2
  • PUBG Mobile
  • Overwatch

Esports årets lag

  • DWG KIA (LoL)
  • MAD Lions (LoL)
  • Natus Vincere (CS:GO)
  • Sentinels (Valorant)
  • Gambit Esports (Valorant)
  • Shanghai Dragons (Overwatch)
  • The General NRG (Rocket League)
  • PSG.LGD (Dota 2)
  • Ninjor i pyjamas (Rainbow Six)
  • Vinnare: Atlanta FaZe (Call of Duty)

Årets Esports PC Rookie

  • Tyson "TenZ" Ngo
  • Adam "Adam" Maanane
  • Ayaz "NAts" Akhmetshin
  • Kyle "Danny" Sakamaki
  • Dmitry "sh1ro" Sokolov
  • Javier "Elyoya" Prades Batalla
  • Se-hyun “Pelikan” Åh
  • Robin "Robinsongz" Sung
  • Vinnare: Valerii "b1t" Vakhovskyi

Årets Esports PC-spelare

  • Heo "ShowMaker" Su
  • Vinnare: Oleksandr "s1mple" Kostyliev
  • Jae-vann "LIP" Lee
  • Tyson "TenZ" Ngo
  • Kim "Doinb' Tae-sang
  • Wang "Ame" Chunyu
  • Luccas "Paluh" Vinicius Molina
  • Ayaz "NAts" Akhmetshin
  • Dmitry "sh1ro" Sokolov

Årets Esports Organisation

  • G2 Esports
  • Team Envy
  • TSM FTX
  • NRG
  • Överaktiva media
  • T1
  • fnatic
  • Cloud9
  • Vinnare: 100 Tjuvar
  • Team Liquid
  • HÖGT
  • FaZe Clan

Årets Esports mobilspelare

  • Karl Gabriel "KarlTzy" Nepomuceno
  • Jash "Lär dig" Shah
  • Vinnare: Zhu "Paraboy" Bocheng
  • Brian "Tectonic" Michel
  • Piyapon "TheCruz" Boonchuay
  • Mohamed "Mohamed Light" Tarek
  • Mustafa "SkYRiiKZz" Ibrahim
  • Gabriel "Syaz" Vasconcelos
  • Lucas "LucasXGamer" Vinícius Batista Rocha
  • Cauan "Cauan7" da Silva

Årets Rookie för esportkontroller

  • Raúl "DmentZa" Palazuelos
  • Paco "HyDra" Rusiewiez
  • Jamie "Insight" Craven
  • Vinnare: Evan "M0nkey M00n" Rogez
  • Eli "Standy" Bentz
  • Andres "dreaz" Jordan
  • Marc "MaRc_By_8." Domingo

Årets Esports Controller-spelare

  • Dominic "SonicFox" McClean
  • Tyler "aBeZy" Pharris
  • Justin "jstn" Morales
  • Jack "JBM" Mascone
  • Eric "Snip3down" Wrona
  • Victor "Fairy Peak!" Locket
  • Gavin "Tweek" Dempsey
  • Vinnare: Chris "Simp" Lehr
  • Evan "M0nkey M00n" Rogez
  • Joseph "Mang0" Marquez

Årets esporttränare

  • Emiliano "Sizz" Benny
  • Bok "Reapered" Han-Gyu
  • Kim "kKoma" Jeong-gyun
  • Andrey "Engh" Sholokov
  • James "Crowder" Crowder
  • Markera "MarkyB" Bryceland
  • Vinnare: Byung-chul "Moon" Moon
  • James "Mac" MacCormack
  • Dyjair "Mity" Soares
  • Andrii “B1ad3” Gorodenskyi
  • Arthur "TchubZ" Martins

Årets sändning/produktionsteam för Esports

  • Emiliano "Sizz" Benny
  • Bok "Reapered" Han-Gyu
  • Kim "kKoma" Jeong-gyun
  • Andrey "Engh" Sholokov
  • James "Crowder" Crowder
  • Markera "MarkyB" Bryceland
  • Vinnare: Byung-chul "Moon" Moon
  • James "Mac" MacCormack
  • Dyjair "Mity" Soares
  • Andrii “B1ad3” Gorodenskyi
  • Arthur "TchubZ" Martins

Årets sändning/produktionsteam för Esports

  • Vinnare: Riot Games
  • ESL Gaming
  • Nerd Street Gamers
  • Psyonix
  • Esports-motor
  • Activision Blizzard
  • Utöver toppmötet
  • BLAST Premier
  • Garena
  • FaceIt

Årets esportkläder

  • Vinnare: 100 Tjuvar
  • Team Vitality
  • Team Liquid
  • Spacestation Gaming
  • Ateyo
  • fnatic
  • Cloud9
  • G2 Esports
  • Fallen butik
  • Faze Clan

Årets Esports mobilspel

  • PUBG Mobile
  • Call of Duty: Mobile
  • League of Legends: Wild Rift
  • Mobillegenden: Bang Bang
  • Clash Royale
  • Vinnare: Fri eld
  • Arena of Valor
  • Brawl Stars

Årets innehållsskapare för esport

  • iFerg
  • Vinnare: Ashley Kang
  • Duncan "Thorin" Shields
  • NadeKing
  • SunlessKhan
  • Macie Jay
  • BananaSlamJamma
  • LS
  • Kokosnöt Brah
  • UpUpDownDown
  • Hector "HECZ" Rodriguez
  • Unken

Årets esportpersonlighet

  • Eefje “Sjokz” Depoortere
  • Carlos "Ocelote" Rodriguez
  • Parker "Interro" MacKay
  • Matteus "Nadeshot" Haag
  • Gustavo "Baiano" Gomes
  • Alex "Goldenboy" Mendez
  • Luka "Perkz" Perkovic
  • Hector "Hecz" Rodriguez
  • Gabriel "Fallen" Toledo
  • John "JohnnyBoi_i" Macdonald
  • Vinnare: Bruno "Nobru" Goes

Årets Streamer

  • Dödlig
  • Nickmercs
  • Summit1g
  • xQc
  • Valkyrae
  • Mod
  • Vinnare: Ibai
  • Dr DisRespect
  • HÖGT Coringa
  • Ludwig
  • TheGrefg
  • Shroud

Årets utgivare av Esports

  • Vinnare: Riot Games
  • Tencent
  • Garena
  • Ubisoft
  • Psyonix
  • EA
  • Activision Blizzard
  • Epic Games
  • Ventil

Årets journalist i Esport

  • HB Duran
  • Jacob Wolf
  • Richard Lewis
  • Adam Fitch
  • Ashley Kang
  • FionnOnFire
  • Vinnare: Kevin Hitt
  • Liz Richardson
  • Wasif Ahmed
  • Pablo "Bloop" Suárez

Årets Esports hårdvaruleverantör

  • Logitech G
  • razer
  • Elgato
  • HyperX
  • NVIDIA
  • Intel
  • AMD
  • Alienware
  • Secretlab
  • Vinnare: Corsair
  • Steel
  • ASUS ROG

Årets Esports videoproduktionsteam

  • Team Liquid
  • FaZe Clan
  • HÖGT
  • TSM FTX
  • 100 Tjuvar
  • Metagame dokumentärteam
  • Flöde
  • OpTic Gaming
  • YUNG ELDR
  • Vinnare: G2 Esports

Årets esportinnehållsserie

  • Liquid Origins
  • Processen (optiskt spel)
  • Vinnare: metagame
  • G2 Voicecomms
  • Dota: Dragon's Blood
  • Kämpa för första: Excel Esports
  • Lore // Valorant
  • TSM: Legender
  • The Eavesdrop Podcast

Årets esportkreativ

  • Danny Lopez
  • Flytande Enigma
  • Euller Araujo
  • Karina Ziminaite
  • Vinnare: Thorsten Denk
  • Gabriel ruiz
  • Robert Rogers
  • Caroline Parker-Stark
  • SesoHQ
  • AaronCreate

Årets kreativa stycke esport

  • Vinnare: Ingen aning | adidas samarbetar med G2 Esports
  • Metagame dokumentär
  • LEC Anime Teaser
  • Vi presenterar Dina LA THIEVES
  • FaZe Clan går in i Rocket League
  • LPL Spring Split 2021: Bryt tystnaden
  • LEC: Hänsynslös med mitt hjärta
  • Vi presenterar Team Liquid Valorant
  • SEGUE O FLUXO | Nobru och Cerol introducerar det nya LBFF Team

Årets esportvärd

  • Tres "stunna" Saranthus
  • James "Dash" Patterson
  • Loviel "Velly" Cardwell
  • Alex "Goldenboy" Mendez
  • Vinnare: Eefje “sjokz” Depoortere
  • Ana Xisdê
  • Brody "Liefx" Moore
  • Soe Gschwind
  • Jorien "Sheever" van der Heijden
  • Chris Puckett
  • Ghassan "MiloshTheMedic" Finge
  • Caleb "WavePunk" Simmons

Årets esportanalytiker

  • Anthony "NAMELESS" Wheeler
  • Emily Rand
  • Jacob "Pimp' Winneche
  • Kyle Freedman
  • Jess "JessGOAT" Bolden
  • Sean "sgares" Gares
  • Jonathan ”Reinforce” Larsson
  • Jason "Moses" O'Toole
  • Vinnare: Marc Robert "Caedral" Lamon

Årets Esports Color Caster

Esports Spela av Play Årets Caster

  • brunoclash
  • Mitch "Uber" Leslie
  • Callum "Shogun" Keir
  • Lauren "Pansy" Scott
  • Vinnare: Miles Ross
  • Parker "Interro" Mackay
  • Alex "Machinel" Richardson
  • Owen "ODPixel" Davies
  • Trevor "Quickshot" Henry
  • Clayton "CaptainFlowers" Raines

Årets supporttjänst för esport

  • ESG -LAG
  • Papper Kronor
  • Aftershock Media Group
  • Hitmarker
  • Vinnare: Discord
  • Berättelsen Mob
  • ESEA
  • Creative Arts Agency
  • Teckenvalda byrå
  • Prodigy Agency
  • Mobalytics

Årets kreativa team för esport

  • Vinnare: Alex Productions
  • WePlay1
  • G2 Esports
  • StreamSpell
  • Papper Kronor
  • GETREKT Labs
  • AOE Creative
  • 100 Tjuvar
  • Team Liquid

Årets Esports Collegiate Ambassador

  • Ryan johnson
  • Vinnare: Dr Chris "Doc" Haskell
  • Adam Antor
  • Ariane Lim
  • Chris turner

Årets Esports Collegiate Program

  • Vinnare: Maryville University
  • Buckeye Gaming Collective — Ohio State University
  • University of Hawai'i
  • Northwestern University
  • Boise State University
  • Longhorn Gaming — University of Texas i Austin
  • Illini Esports — University of Illinois Urbana-Champaign
  • Minnesota State University
  • Grand Canyon University
  • Winthrop University

Årets Esports täckningsplattform

  • Vinnare: Esports Observer
  • Dexerto
  • Esports Insider
  • Dot Esports
  • HLTV.org
  • Liquipedia
  • Esportmaníacos
  • Inven Global
  • BelägringGG

Årets kommersiella partner i Esports

  • Vinnare: Intel
  • röd tjur
  • BMW
  • State Farm
  • Logitech G
  • Mountain dew
  • HyperX
  • Alienware
  • verizon
  • FTX
  • Kontantapp

Årets Esports Cosplay

  • FusRoFran
  • Kinpatsu Cosplay
  • Vinnare: Peyton Cosplay
  • Willow Creative
  • Lömsk
  • Skydaddi
  • Glory Lamothe
  • LittleJem

Det är en avslutning på 2021 års Esports Awards. Grattis till alla som gick segrande!

▰ Mer Esport Nyheter

▰ Senaste Esports-nyheterna

ANNONS