Distribuiți pe e-mail
E-mail

Ziua 1 a calificărilor pentru ultima șansă VCT America de Nord s-a încheiat și a fost o zi interesantă pentru Valorant.

Meciul 1: Garda vs. Santinele

Calificările Ultima șansă din NA au început cu o explozie, când The Guard și Sentinels s-au înfruntat. Anticiparea a fost mare, deoarece meciul a marcat debutul atât al lui Zellsis, cât și al lui Shroud ca membri ai Sentinels. A fost, de asemenea, revenirea lui Shroud la sporturile pro după aproape cinci ani.

Mai are Shroud? Mai bine crezi.

Shroud a reușit un incredibil 1v3 în OT în primul set, punându-i pe Sentinels pe tablă după o victorie cu 15-13 în Breeze.

Sentinels au ieșit puternic pe poartă în al doilea set în Ascent, luând primele patru runde. Dar The Guard s-a întors și a dominat jocul mijloc-tarziu.

Sentinels au arătat o scânteie spre final, câștigând trei runde consecutive, dar The Guard tot a adus-o acasă cu 13-10. Al doilea set a ajuns să fie cel mai slab set al lui Shroud, înregistrând un raport K/D de 8-17.

Setul final a început ca al doilea, cu The Sentinels care au început puternic înainte ca The Guard să se instaleze și să acumuleze puncte pe tabela de marcaj. Jocul târziu a fost o aventură captivantă dus-întors. Telespectatorii au putut să-l prindă pe JonahP în 4K și să livreze un 4K în runda 15.

Meciul avea să intre în prelungiri, iar peste 600,000 de spectatori concurenți au văzut că The Guard iese în cele din urmă cu 15-13 pentru a-i învinge pe Sentinels.

MAI MULT DE LA ESTNN
VCT NA LCQ Ziua 3 Recap

Aceste cifre sunt încurajatoare, mai ales după ce au ieșit de la Masters Copenhaga, care a avut un nivel record de spectatori scăzut. Din păcate pentru Sentinels, 2022 dur continuă. Shroud a început puternic, dar al doilea și al treilea set nu au fost cele mai bune și a ajuns să afișeze cea mai slabă linie de statistică a meciului.

Meciul 2: Evil Geniuses vs. FaZe Clan

Cel de-al doilea meci din Ziua 1 i-a înfruntat pe Evil Geniuses cu FaZe Clan.

FaZe a început puternic în Icebox, afișând un avantaj de 8-3 când am ajuns la mijlocul jocului din primul set. Dar conduși de Boostio, Evil Geniuses s-au adunat la mijlocul și la sfârșitul jocului pentru a-și asigura o victorie în revenire cu 13-11.

FaZe a luat primele patru runde în Breeze înainte ca Evil Geniuses să se întâlnească din nou, cu scorul 9-4 îndreptându-se în runda a 13-a. Pentru o clipă, părea că Evil Geniuses va reuși să renunțe la FaZe Clan.

Nu dacă Supamen, dicey și restul Clanului FaZe ar avea ceva de spus despre asta. Și au făcut-o.

Restul din mijlocul jocului și jocul târziu au fost în mare parte FaZe. Evil Genuises a primit câteva runde ici și colo pentru a forța setul în OT, dar FaZe a câștigat cu 15-13.

Boostio a stârnit ceva discuții în setul final, trecând în mod neașteptat de la Chamber la Phoenix, care nu este atât de bine primit. Le-ar permite gambit-ului geniilor malefice să se ridice din cenușa înfrângerii în setul al doilea?

Timp de aproape 90 de minute, FaZe Clan și Evil Geniuses au dus-o într-un final fantastic din prima zi. FaZe a avut un joc de set devreme, cu supamen reluând un 4K propriu. La un moment dat, Evil Geniuses aveau un avans de 11-7, dar după un raliu de cinci runde de la FaZe, am avut mai multe prelungiri. Multe ore suplimentare.

VCT NA LCQ Recap Ziua 2

Boostio a avut rezultate bune în regulament ca Phoenix, dar a fost mai mult sau mai puțin închis în OT. El a fost adesea primul dintre geniile malefice care a fost eliminat în fiecare rundă de prelungiri.

Fiind, probabil, cel mai performant membru al Evil Geniuses pentru ziua de azi, performanța sa relativ slabă OT a fost un cui în sicriu pentru Evil Geniuses. După un set obositor, FaZe Clan a ieșit învingător cu 19-17.